Kofroň, daňová kancelář, k.s. - logo
Menu

Telefon(+420) 317 728 931

Vánoce s EET

Minulou středu, shodou okolností třináctého, byl zveřejněn ve Sbírce zákonů nový zákon o evidenci tržeb.

Bude evidována každá jednotlivá platba a bude možno určit, kdo ji přijal, v jaké provozovně, na jakém zařízení ji evidoval, s jakým pořadovým číslem účtenky, kterého dne a v jakém čase, kolik tržba činila, kolik byla DPH a v jaké sazbě, zda se jednalo o platbu běžnou, platbu za cestovní službu anebo za prodej použitého zboží. Každý si bude moci následně ověřit, zda údaje o platbě jsou evidovány u správce daně a bude se moci zúčastnit účtenkové loterie o věcné nebo peněžní ceny. Pokud vám vystaví účtenku fyzická osoba, snadno zjistíte, kdy má narozeniny.

Od 1. prosince 2016 už povinnost EET dopadá na všechny, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby, takže všichni hostinští a provozovatelé restaurací, barů i stánků, jakož i všechny hotely, penzióny a ubytovny stráví předvánoční, vánoční a silvestrovské dni s EET. Zamotanou hlavu asi budou mít různé podniky s červenou lampou, nevěstince a erotické kluby, kde se vedle „služeb osobní povahy“ poskytuje též občerstvení nebo krátkodobé ubytování na pokoji.

O tom, zda má být platba za takové služby evidována nebo ne, si může každý učinit rozhodnutí sám, pokud neví, může požádat správce daně o rozhodnutí, poplatek je 1000 Kč. Kdo nebude tržby evidovat, ač takovou povinnost má, může dostat pokutu až 500000 Kč. Kontrolu budou provádět finanční a celní úřady.

Stanislav Kofroň