Kofroň, daňová kancelář, k.s. - logo
Menu

Telefon(+420) 317 728 931

Prokazování původu majetku

Dne 3. října 2016 byl vyhlášen zákon č. 321/2016 Sb., který je vlastně novelou zákona o daních z příjmů a současně změnou trestního zákoníku.

Jedná se o zavedení dalších oprávnění pro správce daně a zavedení dalších povinností pro daňové poplatníky k prokázání vzniku a původu jejich příjmů a dalších skutečností, které souvisejí s nárůstem jejich jmění, spotřebou nebo jiným vydáním.

To znamená, že pracovníci finančních úřadů budou prověřovat přírůstky majetku (nemovitosti, umělecké a jiné sbírky, auta, lodě, dostihové koně apod.), prověřovat nebo sledovat velkou spotřebu poplatníků (asi drahá dovolená, safari, velké oslavy, domácí zaměstnanci, léčení v zahraničí apod.). Co si máme představit pod jinými vydáními přesně nevím, může to být např. vlastnictví honitby, členství v golfovém klubu nebo časté docházení do kasina.

Prokazování původu majetku nastává od 1. prosince 2016.  Novopečený majitel hotelu nebo restaurace, řekněme Josef Novák, který má od 1. prosince povinnost vést elektronickou evidenci tržeb, se tak musí ještě připravit na prokazování původu svého majetku.

Pokud správce daně Josefa Nováka bude mít důvodné pochybnosti, že příjmy přiznané v daňových přiznáních Josefa Nováka za předchozí roky jsou nižší například o 5 000 000 Kč, než je hodnota jeho hotelu nebo restaurace, může očekávat výzvu k prokázání svých příjmů ze strany správce daně.

Pokud Josef Novák neprokáže své příjmy, nebude přitom poskytovat potřebnou součinnost nebo bude závažně ztěžovat stanovení daně, může přijít o celý hotel nebo restauraci a navíc mu hrozí i trestní stíhání a odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Stanislav Kofroň