Kofroň, daňová kancelář, k.s. - logo
Menu

Telefon(+420) 317 728 931

Chudák obchodník

Prvního března si dojdu do koloniálu u nás v ulici koupit dvě žárovky, potřebuji je do truhlářské dílny. K tomu přikoupím ještě dvě kila brambor a navíc čokoládu pro své děti.

Obchodník mi dle živnostenského zákona bude muset vydat, až jej požádám, doklad o prodeji tohoto zboží. Na tomto dokladu musí uvést svojí obchodní firmu, popřípadě název nebo jméno a příjmení a identifikační číslo, neboli IČ, datum prodeje, druh zboží a jeho cenu. Současně mi musí dle zákona o ochraně spotřebitele vydat doklad o zakoupení těchto výrobků s uvedením data jejich prodeje, o jaký výrobek se jedná a za jakou cenu mi je prodal, spolu s jeho identifikačními údaji obsahujícími jeho jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu a své IČ. Dle zákona o EET mi musí také na účtence uvést svůj fiskální identifikační kód, daňové identifikační číslo neboli DIČ, označení provozovny, ve které jsem kupoval, označení pokladního zařízení, na kterém tržbu eviduje, pořadové číslo účtenky, datum a čas přijetí tržby, celkovou částku tržby, bezpečnostní kód a údaj, zda tržbu zaevidoval v běžném nebo zjednodušeném režimu. A protože jsem jako živnostník plátce daně z přidané hodnoty a on taky (bohužel se mi daří dobře), musí mi ještě vydat daňový doklad, který bude obsahovat alespoň jeho označení jako osoby, která uskutečnila pro mne plnění, uvést na tomto dokladu DIČ, evidenční číslo tohoto dokladu, rozsah a předmět plnění, den vystavení dokladu a ještě uvést příslušnou sazbu daně.

Nemám toho chudáka obchodníka rád, prý mi chodí za ženou, tak si dohlédnu na to, aby vše bylo, jak zákony vyžadují. Pokud ne, budu si stěžovat a pošlu na něj živnostenský a finanční úřad, obchodní inspekci a taky celníky.

Stanislav Kofroň