Kofroň, daňová kancelář, k.s. - logo
Menu

Telefon(+420) 317 728 931

Po-velikonoční dražby finančních úřadů

Krátce po Velikonocích, na středu 4. dubna 2018, daňová správa připravila dražby movitých věcí, které již dříve zabavila v rámci daňových exekucí. Na tento den bylo vydáno celkem deset dražebních vyhlášek. Odhadní cena všech dražených věcí je cca  400 tis. Kč a celkové nejnižší dražební podání je 133 tis. Kč, tedy třetina zjištěné ceny. Na jednu dražbu tak v průměru připadá výtěžek 24 tis. Kč, pokud optimisticky odhadneme průměr na cca 60 % odhadní ceny.

 

Jistě, že je každý průměr zavádějící, ale přece jenom to naznačuje, jak malá je ve skutečnosti efektivnost  daňových exekucí movitých věcí, a  to s ohledem na náklady daňové správy, především mzdy jejich pracovníků.

 

Prodejem movitých věcí v roce 2015 získala daňová správa celkem 154 mil. Kč a v roce 2016 193 mil. Kč ( pro rok 2017 zatím daňová správa tento údaj nezveřejnila). Jak daňová správa sama sobě přiznává, přínosem pro efektivitu daňových exekucí prodejem movitých věcí jsou zejména případy exekučního zabavení a následné dražby minerálních olejů (pohonných hmot) a dalších, z hlediska zájemců o dražbu, atraktivních komodit (např. tabákové výrobky, alkohol). Bohužel na tato čísla mají asi podstatný vliv nezákonné zajišťovací a exekuční příkazy, které daňová správa  v těchto letech nadužívala u obchodníků s PHM.

 

U některých dražeb movitých věcí připravených na 4. dubna pak efektivnost hledáme marně.

 

Například „nejhodnotnější“ dražbu připravil Finanční úřad pro Jihomoravský kraj na svém územním pracovišti Brno III. Jedná se o opakovanou dražbu 37 dosud nepoužitých rybářských prutů s tím, že se každý bude dražit jednotlivě, nejnižší dražební podání se pohybuje u jednotlivých prutů od 670 Kč až do 2100 Kč,  minimální výše příhozu je 50 Kč. Doufám, že dražební vyhlášku rozeslali všem rybářským spolkům v Brně, aby se alespoň dostavilo dost zájemců.

 

Naopak „nejlevnější dražbu“ připravil Finanční úřad pro Ústecký kraj na svém územním pracovišti v Lounech. Dražit se bude 1 l červeného vína Modrý portugal, 1 lt bílého vína Veltlínské zelené stolní, 1 lt rumu a 1 lt. vodky, obojí z Božkova. K tomu 1 kg kávy Jihlavanka standart. Vzhledem k tomu, že exekuční příkaz je více než rok starý, bohužel bude káva prošlá a asi také vyčichlá.  Nejnižší dražební podání za všechno najednou je 254 Kč, přihazovat se bude po 10 Kč. Pokud se to nevydraží najednou, budou se jednotlivé lahve alkoholu a káva dražit samostatně. To bude mejdan.

 

Stanislav Kofroň