Kofroň, daňová kancelář, k.s. - logo
Menu

Telefon(+420) 317 728 931

45 Af 31/2012 – PRIMAGRA

V pondělí 23. září 2019 se v publicistickém pořadu Reportéři ČT v reportáži Dvojí metr uvádí, že Finanční úřad v Příbrami doměřil miliónovou daň z přidané hodnoty za rok 2007 a to mělo být důvodem potrestání bývalého ředitele tohoto úřadu Karla Trefného ztrátou jeho místa. Proč PRIMAGRA dodatečně doplácela DPH a co se vlastně stalo, můžeme z rozsudku Krajského soudu v Praze čj. 45Af 31/2012 ze dne 6. srpna 2014 pouze odhadnout, protože neznáme celé pozadí.

Každopádně PRIMAGRA v říjnu 2007 otevřela v Milíně nový závod na výrobu methylesteru řepkového oleje tzv. MEŘA (mezinárodně FAME) s roční výrobní kapacitou 35 000 tun. MEŘO je látka, která má obdobné vlastnosti jako motorová nafta a sama PRIMAGRA uváděla, že již v té době měla dlouhodobé zkušenosti s lisováním řepkového oleje a výrobou FAME.

PRIMAGRA byla finančním úřadem přistižena, že v říjnu, listopadu a prosinci 2007 prodala určité množství MEŘA, za více než za 8,5 mil. Kč, a z tohoto prodeje nepřiznala tuzemskou daň z přidané hodnoty. PRIMAGRA se hájila, že MEŘO prodala společnosti JUCO.DE, se kterou dlouhodobě obchoduje a která prohlásila, že MEŘO vyveze z České republiky. V roce 2008, kdy u PRIMAGRY proběhlo místní šetření, finanční úřad nic nezjistil. V roce 2010 finanční úřad zahájil daňovou kontrolu, a to zpětně za druhou polovinu roku 2007.

Kontrola trvala bezmála dva roky. Jejím provedením byl pověřen Finanční úřad Praha západ. Při této kontrole finanční úřad zjisti, že část dodávek MEŘA nebyla vyvezena, ale zřejmě skončila v Čechách.  Jednalo se o třináct faktur.  Finanční úřad při kontrole ověřoval výpisy mýtných transakcí, zřejmě vozidel dopravců Autodoprava M. F., D. Spedition, PERPET,  Tranapro a KH Trans Oil. O spolupráci požádal také finanční úřady v Náchodě, Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, Pardubicích, Hradci Králové, Moravském Krumlově, Jihlavě a Olomouci, aby prověřily, zda tato vozidla byla technicky vybavena k přepravě MEŘO a zda bylo MEŘO skutečně z ČR vyvezeno. Spolupracující finanční úřady při tom měly zajistit vážní lístky, přepravní doklady CMR a údaje z tachografů. Z šetření spolupracujících finančních úřadů vyplynulo, že MEŘO, které dopravci převáželi, zůstalo s výjimkou jednoho případu vždy v České republice. Finanční úřad také požádal o pomoc německé daňové orgány. Ty zjistily, že  JUCO.DE odebrala ve 3. a 4. čtvrtletí roku 2007 MEŘO od PRIMAGRY za 406 tis. EUR (to je přibližně 11 mil. Kč) a to bylo cisternovými nákladními auty dodáno rovnou na Slovensko společnosti Kodros v Povážské Bystrici. Finanční úřad vyslechnul také řidiče F. jako svědka, ten vypověděl že dodávky MEŘO od PRIMAGRY rozvážel jen po České republice. Tento svědek vypověděl, že po vyjetí z areálu PRIMAGRY se doklady měnily za jiné, aby se odběratel nedozvěděl, kdo je skutečný dodavatel. Jednatel společnosti PERPET vypověděl, že provedl přepravu MEŘA z PRIMAGRY do Čáslavi. Z výslechu dopravců Z. a D. vyplynulo, že ve věci jsou zainteresovány společnosti ARLET a EUROESTER a MEŘO končilo v Čáslavi. Svědkyně M. U. vypověděla, že s PRIMAGROU dlouho obchodují. Dodací list č. 12/2007 z 2. 10. 2007 nepoznala. Vypověděla, že jejím odběratelem byl Kodros, který si zajišťoval dopravu, MEŘO si objednal u ní a ta jej poptala u PRIMAGRY. Platilo se předem. MEŘO bylo přepraveno od PRIMAGRY rovnou na Slovensko, nikdy do Německa. Svědkyně vypověděla, že nezná dopravce Autodoprava M. F., D. Spedition, PERPET, Tranapro, s. r. o. ani KH Trans Oil. Prohlášení podle § 64 odst. 5 ZDPH pro PRIMAGRU vyhotovila její sekretářka a podepsala je sama svědkyně. Vytvořily ho, protože to chtěl i německý správce daně kvůli dodání MEŘO na Slovensko. Prodlevu mezi posledním zdanitelným plnění ze dne 6. 12. 2007 a vystavením prohlášení až dne 29. 9. 2008 nevysvětlila. PRIMAGRA se hájila tím, že i sporné dodávky byly následně vyvezeny, protože MEŘO bylo na českém trhu neupotřebitelné, neboť v České republice před zavedením povinného přiměšování MEŘA do nafty obdobný produkt na bázi MEŘA prakticky nikdo nenabízel a nebylo komu prodávat. Přesto se v rozsudku konstatuje, že PRIMAGRA téměř 90 % vyrobeného MEŘA prodala v České republice a soud konstatoval, že vysoká část produkce MEŘO od PRIMAGRY je prodávána takovým způsobem, že v České republice existuje řada subjektů, která MEŘO přeprodává.

Dále se v rozsudku dočteme, že Finanční úřad v Příbrami požádal o spolupráci a informace Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, avšak s negativním výsledkem.

Stanislav Kofroň