Kofroň, daňová kancelář, k.s. - logo
Menu

Telefon(+420) 317 728 931

Změny v daních 2018.

Podle výsledků nedávných parlamentních voleb a dosavadních povolebních vyjednávání je možno očekávat menšinovou vládu sestavenou ANO s podporou KSČM a SPD. Pokud si analyzujeme s jistou nadsázkou jejich volební programy, můžeme očekávat v nejbližších letech v daních následující změny.

 
Právnické osoby.
KSČM prosazuje progresivní zdanění příjmů a kapitálu velkých korporací, oligarchů a spekulantů. SPD prosazuje naopak moratorium na daňové změny daně z příjmu právnických osob po dobu tří let. Obdobně ANO chce ponechat daňové sazby pro právnické osoby v současné výši a odmítá zavádění sektorové daně pro banky.
Jako možný kompromis pro KSČM, SPD a ANO se jeví zvýšení daně z příjmů právnických osob pouze pro zahraniční nebankovní korporace. Můžeme ale předpokládat, že progresivní zdanění postihne oligarchy a spekulanty. Nebude jich asi moc, ale o to tvrději na ně dopadne ruka daňové správy prostřednictvím osvědčených zajišťovacích příkazů. Pro definici oligarchy a spekulanta bude přijat zvláštní zákon ve stavu legislativní nouze. Svěřenské fondy zřejmě budou mít z progresivního zdanění výjimku, je možné, že budou ze zdanění osvobozeny úplně, pokud prokáží, že veškerý zisk zůstává uvnitř fondu a není vyváděn do zahraničí. Smůlu asi budou mít církve, zdanění peněžité části církevních restitucí je podmínka KSČM pro podporu vlády ANO.
 
Podnikatelé – fyzické osoby.
KSČM požaduje daňové paušály u malých podnikatelů. SPD prosazuje systém paušálů u daně z příjmu a při obratu do půl milionu korun navrhuje úplné zrušení daně z příjmů, dle SPD mají malí podnikatelé platit pouze pojištění. ANO slibuje, že podnikajícím fyzickým osobám sníží základ daně, navíc slibuje, že se si budou moci základ daně snížit o placené pojistné na zdravotní a sociální pojištění.
 
Můžeme tedy očekávat pro malé podnikatele tzv. zlatý věk, kdy budou moci podnikat a nebudou platit žádné daně. Samozřejmě jenom potud, pokud budou dostatečně malí a budou přiznávat veškeré tržby prostřednictvím EET a dodržovat další touto vládou stanovené povinnosti.
 

Zaměstnanci.
KSČM prosazuje zvýšení daňové slevy na první dítě a zavedení další slevy na dani z příjmů za zabezpečení volnočasových aktivit dětí. SPD požaduje, aby žádnou daň z příjmů neplatil ten, který má rodinu se třemi a více dětmi, pokud aspoň jeden z rodičů pracuje a má čistý trestní rejstřík. ANO má v programu zrušení superhrubé mzdy a zavedení zaměstnaneckých výdajových paušálů ve výši 6 tis. Kč ročně pro všechny.
 
U zaměstnanců asi nebudou mít KSČM, SPD a ANO žádný problém se domluvit na těchto a dalších daňových výhodách, nesložitější pro ně bude dohoda o tom, jak si zajistit poměrné rozdělení takto získaných voličských hlasů.
 

Daň z přidané hodnoty.
ANO vidí prostor pro snížení sazby DPH, ale důležité je, aby se toto snížení promítlo v cenách pro lidi a nezůstalo v kapsách někoho jiného. ANO chce pokračovat ve snižování DPH ze současných 15 na 10 % u stravování a podávání nealkoholických nápojů, k tomu přidat snížení u točeného piva z 21 na 10 %. K přesunu do sazby 10 % zároveň dojde u masa, mléka, másla, chleba, ryb, čerstvého ovoce a zeleniny, čímž rozšíří kategorii zboží v nejnižší sazbě DPH o základní potraviny. Dále v rámci regulace ceny vody sníží DPH u vodného a stočného z 15 na 10 %. Snížení DPH na 10 % se připravuje také u řezaných květin. V souvislosti se zavedením další fáze EET ANO podpoří přeřazení služeb s vysokým podílem lidské práce do nejnižší sazby DPH. Ze současných 21 % na 10 % sníží sazbu v případě oprav obuvi a kožených výrobků, oprav kol, oděvů a dalších výrobků pro osobní spotřebu a domácnost, kadeřnických, kosmetických a podobných služeb. Dále ze současných 15 % na 10 % sníží sazbu v případě domácí péče o seniory, včetně ambulantních nebo terénních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením, domácí péče o děti a všechny sociální služby poskytované dětem, úklidu a čištění oken v domácnostech a renovací soukromých bytů a obytných domů.
 
ANO určitě nebude mít při prosazování svého programu žádný problém se dohodnout s KSČM a SPD. Je možné, že SPD bude ale prosazovat podmínku, aby se snížená sazba 10 % netýkala přistěhovalců. KSČM bude možná prosazovat zvýhodnění pro důchodce tak, aby měli možnost se zúčastnit loterie EET za výhodnějších podmínek než běžný zaměstnanec neřku-li podnikatel, který si účtenky EET sám tiskne a navíc si může z takové účtenky uplatnit odpočet DPH.
 
 
Stanislav Kofroň